top of page

Porcelanosa Uluslararası Proje Ödülü: Ödül töreni

12 May 2022

BAM (Biblioteca degli Alberi di Milano kütüphanesi), Porcelanosa Uluslararası Proje Ödül törenine ev sahipliği yapmak için seçilen ilk mekan oldu.

Bu ilk edisyonda kazanan projeler konut kategorisinde Casa Oriol (Valencia, İspanya), ticari kategoride Al Hira Beach (Sharjah City, BAE), otel kategorisinde Hotel Gran Fiesta Americana (Oaxaca, Meksika) ve Al oldu. Kamusal alanlar kategorisinde Qana (Abu Dhabi, BAE). Hepsi, bu yılki ödüllerin ana teması olan çevreye entegre tasarımın mükemmel örneklerini temsil ediyor.

Milano'daki BAM Parkı, PORCELANOSA Grubu tarafından dünyanın her yerinden mimarların yaratıcılığını teşvik etmek ve desteklemek için düzenlenen uluslararası bir mimarlık yarışması olan Porcelanosa Uluslararası Proje Ödül töreninin ana sahnesini oluşturdu . Ödüller, 12 Mayıs Perşembe günü, yarışmanın dört kategorisinde (konut, ticari, otel ve kamusal alanlar) en öne çıkan projelere, inovasyon , mimari ve yeteneğin gerçek kahramanlar olduğu bir galada verildi.

Konut kategorisinde kazanan proje, iç mekanı dış mekana bağlayan ve manzarayı evin kalbine getiren benzersiz tasarımı sayesinde Casa Oriol (Valencia, España) oldu. Kazanan ticari proje , üstün kaliteli malzemeleri ve en yüksek çevresel sürdürülebilirlik standartlarını bir araya getiren titiz, zarif tasarımı nedeniyle Al Hira Beach (Sharjah City, BAE) oldu . Otel kategorisinde kazanan proje, otel konseptini yeniden tanımlayan, gelenek ve modernliği birleştiren Hotel Gran Fiesta Americana (Oaxaca, México) oldu. Ve son olarak, Al Qana (Abu Dabi, BAE) birincilik ödülünü kazandı.mimariyi peyzajla zekice harmanlaması nedeniyle kamusal alanlar kategorisi. Jüri, The Silva'ya ( Washington, DC, ABD) özel bir mansiyon verdi ve Eleştirmenler Ödülü , Home Plate Project - WBSC Headquarters'a (Pully, İsviçre) gitti .

Kazanan projeler, mimarlık ve peyzajın artık iki durağan ve yalıtılmış kavram olmadığını ustaca gösteriyor . Binalar artık hareketsiz öğeler değildir ve aslında çevreleriyle etkileşime girerek ikisi arasındaki iletişimi sağlar. Bu, ister kentsel ister kırsal, mimari ve çevrenin kaynaşmasıyla sonuçlanan bir diyalogdur.

Mimarlık ve iç tasarımda önde gelen uluslararası isimler

Dört kategoride, 32 farklı ülkeden gelen, farklı özellik ve boyutlarda toplam 123 proje sunuldu . Bu projelerden, bu yılki ödüllerin temel önermesi olan çevreden ilham alan ve çevreyle bütünleşen tasarımlar dikkate alınarak Şubat ayında her kategori için 5 finalist seçildi . Sunumlar dünya çapındaki PORCELANOSA yan kuruluşlarında, resmi distribütörlerde ve ayrıca ortak kuruluşlarda sergilendi.Ödüllerin ilk baskısı için olağanüstü bir jüri  

11 Mayıs'ta her kategorideki finalistler, Castello Sforzesco'nun karşısında, ikonik Piazza Castello'nun 19 numarasında yer alan Milano'daki amiral gemisi PORCELANOSA mağazasında uluslararası bir jüri önünde projelerini savundu .

Jüri, alanında uzman olan bir grup ünlü mimardan oluşuyordu: mimar Leonardo Cavalli (One Works'ün kurucu ortağı ve İtalyan Mimarlar Enstitüsü üyesi), Michel Rojkind (yenilikçi Rojkind Arquitectos stüdyosunun kurucu ortağı) Meksika'da), Greg Truen (Güney Afrika mimarlık stüdyosu Saota'nın kurucu ortağı) ve Anabel Fernández Rubio (ABD'deki ünlü ve tarihi Kohn Pederesen Fox Associates (KPF) mimarlık stüdyosunun kıdemli ortağı).


Ödül töreni

Valeria Ciardello tarafından düzenlenen gala, mimari ve peyzajın birleşmesini kutlamak için eşsiz bir ortam olan BAM botanik bahçesinin ayrıcalıklı manzaraları ile özel bir atmosfer sağladı.

Adaylar, jüri üyeleri ve PORCELANOSA satış ekibi başkanlarının da aralarında bulunduğu 100 davetli, ödüllerin temasına uygun olarak en ince ayrıntısına kadar titizlikle planlanan açık hava gecesinde eğlendi.

Törenin ardından konuklar, ödül galasının yapılacağı mekana çok yakın mesafedeki Pandenus restoranda üç Michelin yıldızlı şef Enrico Bartolini tarafından hazırlanan uluslararası menünün tadına bakma fırsatı buldu. Tasarım ve yeniliğin merkez sahneye çıktığı büyüleyici bir akşam.Finalistlerin sunumu 

Dört kategorideki finalistler, Milano BAM Tasarım Haftası kapsamında düzenlenen bir serginin parçası olarak 6-14 Mayıs tarihleri ​​arasında BAM Botanik Bahçesi boyunca yerleştirilmiş modüler panellerde sergilendi . 

BAM - Biblioteca degli Alberi Milano, Bosco Verticale manzarasının yanı sıra düzensiz şekilleri, dairesel ormanları ve çiçekli çayırlarıyla ünlü 90.000 metrekarelik bir şehir parkıdır. Milano Belediyesi'ne aittir ve COIMA tarafından inşa edilmiştir. Bakımından, güvenliğinden ve kültürel programlamasından sorumlu olan Riccardo Catella Vakfı tarafından yönetilmektedir. 


bottom of page