top of page
4185.jpg.jpg

Zaha Hadid

Zaha Hadid, 31 Ekim 1950’de Irak’ın Bağdat şehrinde doğmuştur. Mimarlık eğitimini Londra Architectural Association’da tamamlayan ünlü mimar, 1979’da Londra’da kendi firması olan Zaha Hadid Architects‘i (ZHA) kurmuştur.

 

2004’te Pritzker Ödülü’nü kazandığında dünyanın “en büyük kadın mimarı” olarak kutlanan Hadid’in çalışmaları, cinsiyet tanımlarını aşıp, kadın mimarlar için bir öncü niteliğinde çalışmalarına devam etmiştir. Kıvrımlı tasarımları, kelimenin tam anlamıyla modern tasarım kavramına yeni bir bakış kazandırmıştır.

 

Zaha Hadid yaptığı tasarımlarla alışıldık inşa edilebilirlik kalıplarını yıktı ve dijital teknoloji ile bina yapım sistemlerindeki gelişmelerle birlikte kıvrımlı özgün tasarımlarının potansiyelini sektöre kabul ettirmiştir.

 

Hadid, mekanların sınırlarını zorlamak için eğrileri kullanmanın yanı sıra, iç mekanları ve malzeme keşifleri ile geleneklere meydan okuyan çizgili yüzeylerle de çalışmıştır.

 

Zaha Hadid’in 2016 yılında zamansız ölümünden bu yana arkasında bıraktığı miras hala yaşatılmış ve firması Zaha Hadid Architects, ortağı Patrik Schumacher’in liderliğinde dünyanın en iyi mimarlık firmalarından biri olmaya devam etmektedir.

Vitae Koleksiyonu

Vitae, Zaha Hadid'in kişisel evrenini simgelemektedir. Ünlü mimarın Porcelanosa Grubu'nun bir markası olan Noken için ürettiği bu banyo koleksiyonu, banyoya doğal ve mütevazı bir şekilde entegre edilen akışkan şekillerle tanımlanmaktadır.

 

Parlak beyaz, krom kaplamalı, açma kapama sistemli batarya ve ECO farkındalığı, 65 cm beyaz lavabo, aydınlatmalı aynalar veya vücut şekline uyum sağlayan, denizin dalgalarını yeniden yaratan ergonomik banyolar Vitae Koleksiyonu’nun imza parçalarından olmaya devam etmektedir.

 

2017 Architizer A+ Ödülleri galasında En İyi Tasarım Ödülü'nü kazanan Vitae, banyonun bugününü ve geleceğini temsil etmesiyle önem kazanmıştır.

Zaha Hadid Design 1
Zaha Hadid Design 2
Zaha Hadid Design 3
Zaha Hadid Design 4
bottom of page